Jako pasażer linii lotniczych masz więcej praw, niż Ci się wydaje. Nie daj się zniechęcić!

Opóźniony lot, odwołany lot, spóźnienie na przesiadkę, odmowa wejścia na pokład lub przepełniony lot?

Czy zdarzyło się to kiedykolwiek Tobie (i Twoim towarzyszom podróży)? W takich przypadkach linie lotnicze często zrobią wszystko, aby nie wypłacić Ci ustawowego odszkodowania. Jednakże, chociaż nie każdy o tym wie, prawa pasażerów wynikają z Konwencji montrealskiej i Rozporządzenia (WE) No. 261/2004, które weszło w życie 17 lutego 2005. Rozporządzenie to zawiera wspólne zasady dotyczące odszkodowań i pomocy dla pasażerów linii lotniczych w przypadku długotrwałego opóźnienia, anulowania lotu albo odmowy przyjęcia na pokład.

Gdy tylko zarejestrujesz u nas roszczenie, nasi prawnicy specjalizujący się w prawie lotniczym natychmiast ocenią Twoje roszczenie w odniesieniu do tych regulacji. Jest to darmowa usługa i nie wiąże się z żadnymi opłatami. Jesteśmy w stanie natychmiast ocenić, czy Twoje roszczenie (i roszczenia Twoich towarzyszy podróżny) jest prawnie wykonalne. Zazwyczaj prawo do odszkodowania istnieje, więc nie przegap swojej szansy!

Kwota odszkodowania na osobę zależy od długości lotu

Kwota zwrotu na jedną osobę, którą Ty i Twoi towarzysze podróży możecie otrzymać, zależy od długości lotu.

  • Lot do 1 500 km: odszkodowanie 250 € na osobę
  • Lot od 1 500 km do 3 500 km: odszkodowanie 400 € na osobę
  • Lot ponad 3 500 km: odszkodowanie 600 € na osobę.

Kiedy przysługuje Ci prawo do zwrotu pieniędzy?

W przypadku opóźnienia lotu zwrot pieniędzy przysługuje Ci, jeśli dotrzesz do miejsca docelowego co najmniej trzy godziny później, niż planowano.

W przypadku odwołania lotu przysługuje Ci zwrot kosztów oraz prawo do bezpłatnej zmiany rezerwacji lub zwrotu kwoty biletu za anulowany lot.

Jeśli spóźniłeś się na lot przesiadkowy z powodu opóźnienia lotu, przysługuje Ci odszkodowanie.

Jeśli Twój lot jest przepełniony i odmówiono Ci wejścia na podkład, przysługuje Ci zwrot kosztów.

Niestety prawo do odszkodowania nie zawsze przysługuje. Zwrot kosztów nie przysługuje Ci na przykład w przypadku wystąpienia siły wyższej, oficjalnie nazywanej również „nadzwyczajną okolicznością”. Oczywiście dokładnie sprawdzimy Twój konkretny przypadek. Jednak chcemy, aby Twoje oczekiwania były rozsądne.